Domain Adı Backorder & Kurtarma Macerası

Bu yazıyı ilk olarak eski kişisel sitem ahmetusta.net için 19 Ekim 2009 tarihinde yazarak yayınlamıştım. Ancak aradan geçen uzun yıllar içinde ben dahil çok şeyler değişti. Artık ahmetusta.net yok, ahmetusta.com var. Ancak bu yazıya ilk yorumu yazan değerli takipçim Hüseyin D. mail atarak “abi naptın o yazıyı, yazık oldu silmen” deyince tekrar yayınlamak bana vazife oldu. Merak edenleri aşağıya alalım;

Internet’i Türkiye’de ilk kullanmaya başlayan şanslı kişilerden birisi olmama rağmen zamanında bazı domainleri kaydettirmemişim. Bu domainlerden birisi de ahmetusta.net. Aradan geçen yıllarda bunu fazla dert etmemekle beraber geçtiğimiz aylar içinde ahmetusta.net’in kaydının yenilenmediğini ve silinme sürecine girdiğini görünce çok sevindim. Domaini ele geçirmek için mükemmel bir fırsat çıkmıştı.

Bilmeyenler için anlatayım; global domain isimleri, ilk gelen alır mantığı ile çalışıyor. Domain boşta ise herhangi bir isim kayıt servisi üzerinden ücretini ödeyerek kaydını yaptırıp alabiliyorsunuz. Elbette aldığınız domain belli bir süre için kaydoluyor. Bu sürenin bitmesine belli bir zaman kala isim kayıt servisi size mail atarak yenilemenizi istiyor. Genellikle yenileme ücretleri sabit bir değere sahip. Eğer bu süre içinde domaini yenilemez iseniz Redemption Period denen bir süreye giriliyor. Bu süre 0-45 gün arasında değişebilmekte. Bu süre boyunca domainin eski sahibi daha yüksek bir ücret ödeyerek alan adını kurtarabiliyor. Eğer bu işlemi yapmaz ise domain; Delete Pending sürecine giriyor. Bu süre 30 gün. Bu süre içinde ilgili kayıt önce isim tescil şirketinin kayıtlarından sonrasında ise global isim kayıt veritabanı olan INTERNIC’den bu kayıt siliniyor ve isim tekrardan kayda açık hale geliyor.

Eğer bir domain kaydının mevcut durumunu ve sürecini takip etmek istiyorsanız FreeWho sitesini şiddetle tavsiye ediyorum.

Gelelim ahmetusta.net maceramıza
Gerek FreeWho gerekse farklı servisler ile ahmetusta.net’i yakından takip etmeye başladım. 14 Ekim’de INTERNIC’den silineceğini biliyordum. İşimi garantiye almak için GoDaddy firmasının backorder servisi ile alan adı kaydı silinir silinmez almaları için talimat verdim. Backorder bir alan adının durumunu takip edip alınabilir olduğu anda kaydetmeye yarayan bir ek servis. 19$ fiyatı ile GoDaddy bana makul görünmüştü ancak hata yaptığımı sonradan anladım.

Gizemli Mail
4 Ekim tarihinde mail adresime bir mail geldi. Mailde özetle şunlar yazıyordu;

Sayın Ahmet Usta, ahmetusta.info domain adının size ait olduğunu görmekteyiz. ahmetusta.net yakında silinecektir. Eğer ilgilenirseniz profesyonel servisimiz ile bu alan adını sizin için yakalayıp size verebiliriz. Teşekkürler.

Biraz kıllandım açıkçası ama zaten backorder talimatı verdiğim ve zaten şahsen takip ettiğim için teşekkür ederek kabul etmedim.

14 Ekim Günü
14 Ekim günü her 2 dakikada bir INTERNIC whois sayfasını refresh ederek kaydın durumunu takibe başladım. Gerçekten stressli bir süreçti benim için ama. Ama akşam saat 22:00 sularında bu iki dakikalık aralıklardan birinde kaydın değiştiğini görünce başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Birisi ahmetusta.net’i silindikten saniyeler sonra kaydetmişti.

14 Ekim gecesi ve ertesi sabah
Dakika dakika gerçekleşen değişiklikleri inceledim. Önce ahmetusta.net’in NS kayıtları değişti. Bir reklam sayfasına yönlendirildi. Hemen akabinde NS kayıtları ikinci kez değişerek yine bir reklam sayfasına yönlendirmeye başladı. Bu NS kayıtlarını incelediğimde SnapNames.com firmasına ait olduklarını çeşitli forumlarda okudum. Ertesi sabah salim kafa ile son durumu incelediğimde ahmetusta.net bir reklam sayfasına yönlenmeye devam ediyordu ayrıca Whois bilgisini alamıyordum. Sonunda moniker.com whois sorgusu ile kimin kaydı yaptırdığını gördüm. Sonuç pek de şaşırtıcı değildi zira kaydı yapan kişi 4 Ekim günü bana mail atan kişiydi.

Hemen kendisine mail atıp ahmetusta.net’i almak istediğimi söyledim. 250 $ fiyat ile satarız dediler. Ben biraz pazarlık ile fiyatı 150 $’a çekip domaini aldım. Bir domain için yüksek bir fiyat ancak kurtarılmak istenen bir domain için uygun bir rakam. PayPal ile ödemeyi gerçekleştirip yönetim bilgilerine ulaştım. Böylece ahmetusta.net benim kontrolüme geçmiş oldu ve bu günlük yayına girdi.

Domain Borsası
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki BackOrder işlemini yapan pek çok firma var. GoDaddy bunların içinde en dandik olanı. Yaşadığım deneyimden sonra kendi servislerinde kayıtlı isimleri bile kurtaramadıklarını okudum. Bu yüzden GoDaddy’den uzak durun.

SnapNames.com bu işin piri olmuş. Domain silinir silinmez kaydını saniyeler içinde yapıyorlar. BackOrder yapan firmalar isim kayıt firmaları ile ortak çalışıyorlar. Hangi BackOrder firması kimler ile çalışıyor listesine şu forum başlığından veya buradan ulaşabilirsiniz.

Domain alıp satmak bir piyasaya dönüştü bunu zaten biliyoruz. Öte yandan silinecek isimlerin farklı uzantılarına ait kayıtları kontrol eden ve bu kayıtları tespit ederek bana geldiği gibi mailler atan, sonra bu isimleri kaydederek satışa sunan bir piyasa var. Herşey öylesine inanılmaz derecede otomatik süreçlere bağlanmış ki böyle bir sürece giren domaini benim gibi takip ederek elle kurtarmak nereydese imkansız. Mecbursunuz, çarkın içerisine giriyorsunuz.

Sonuçlar ve Tavsiyeler

  • Bir domainin kime ait olduğunu ve kaydının detaylarını www.internic.net/whois.html sayfasndan takip edebilirsiniz.
  • Eğer Internic kayıt için detaylı bilgi vermiyorsa Registarar kaydı mutlaka görünür. Bu firmanın web sitesine gidip oradaki whois sorgusunu kullanabilirsiniz.
  • Başlı başına başka bir makale konusu ama eğer domain kaydına ait kimlik bilgileri gizlenmiş ise maalesef kaydın kime ait olduğunu öğrenmeniz çok ama çok daha güç ve hatta imkansız olabilir. Bu tarz domainlerin peşini bırakmanızı tavsiye ederim.
  • Kayıt bilgilerini aldıktan sonra kurtarmak istediğiniz domain için ilk seçeneğiniz mevcut sahibinden satın almaya çalışmak olabilir. Satmak isterse satacaktır, istemez ise yapacak bir şey yok.
  • Benim gibi bir durumda domain Redemption Period veya Delete Pending sürecine girerse FreeWho ile tam olarak hangi tarihte silineceğini görebilirsiniz. Eğer şansınız varsa, o tarihte bir başkası kaydettirmeden ve INTERNIC servisinden kayıt tümüyle silindikten sonra, bu domaini siz kaydettirebilirsiniz.
  • İstediğiniz domainin silineceğini aşikar ise ve işinizi şansa bırakmak istemiyorsanız ve www.SnapNames.com çok güzel bir servis. Ancak burada ilginç bir durum var. Öncelikle bir domaini almanın standart bedeli 69 $’dan başlıyor. Bir başkası gelip almak isterse SnapNames süreci açık arttırmaya taşıyor. Yapacak bir şey yok…

Sonuç itibari ile ahmetusta.net’i almış bulunuyorum. Eğer sizde bir domain adını almak için takip edecekseniz yukarıdaki bilgilerin size faydalı olacağını düşünüyorum.

1 Yorum

  1. hüseyinCevapla14 Ocak 2020@21:46 

    Ahmet usta siteyi tekrarda açmıssın hayırlı olsun

Bir yanıt yazın