Soner Canko şimdi nerede?

30 Nisan 2020 günü ani bir gelişme ile Soner Canko, Bankalararası Kart Merkezi Genel Müdürlük görevinden istifa etti. Peki, Soner Canko şimdi nereye gidecek?

Bloomberg Businessweek Türkiye dergisi için yazdığım yıllardı. Yazılarımda Bankalararası Kart Merkezi (BKM) raporlarından istifade ederdim ama dönemin BKM Genel Müdürü Soner Canko ile tanışmam sanırım bir basın toplantısı vesilesiyle oldu. Efendi, güler yüzlü, esprili, örnek bir yönetici imajı veriyordu. Efendi birine benziyordu. Derler ya ‘kanım ısındı’, eğer gizli bir gündeminiz yoksa, Soner Canko kanınızın ısınacağı bir isimdi.

Canko ile buluşmalarımız basın toplantıları, dergideki yazılar için aldığımız görüşler ile devam etti. 2014 yılında TechInside’ın basılı versiyonunu hazırlarken ilk sayının kapak konusu “Rekaberlik” olmuş ve bu konuyu Soner Canko ile konuşmuştuk. Sonradan itiraf etti “rekaberlik kelimesini ilk o zaman duydum ama BKM’de yaptığımız işin karşılığı tam olarak buydu.” Dönem dönem çeşitli vesileler ile görüşmeye devam ettik ama bu görüşmeler her zaman medya ilişkileri çerçevesinde ilerledi.

2016 yılında bir telefon geldi, arayan Canko’nun asistanı Ceyhan Hanım, “Ahmet Bey müsaitseniz, Soner Bey sizinle görüşmek istiyor” dedi. Beni o akşam BKM’de, basına kapalı özel bir etkinliğe davet ediyordu Canko. Etkinlik sonrasında beni Prof. Dr. Selim Yazıcı ile tanıştırdı, FinTech İstanbul adında yeni bir platformu desteklediklerini ve bu platform için haberler yazıp yazmayacağımı sordular. Böylece güzel bir macera başladı.

Soner Bey nasıl bir insan sorusunun cevabını sanırım bu süreçte aldım. İş ilişkilerinde vicdanlı bir profesyonel, bireysel ilişkilerinde ise kalp kırmayan bir rehber ve öğrenci. Canko için önemli olan değer üretmekti. Çevresini, işini ve ilişkilerini hep bu kriterle şekillendiriyordu. Belki de başarısının arkasındaki en önemli sebeplerden birisi de buydu. BKM’nin imza attığı başarıları bilenler, Soner Bey’i tanıyanlar, bu tespitlerime katılacaktır.

Soner Bey ‘in yönlendirmesi ile kariyerimde kendi işimi kurdum. Onun ısrarı ile Blockchain 101 başta olmak üzere kitap ve raporlar hazırladım. Güzel işlere birlikte imza attık. Diğer yandan attığımız her adımın hesabını soran, bizim de her adımı raporladığımız bir yönetici olmaya hiç ara vermedi. İş ilişkisi ile bireysel dostluğu bu kadar maharetli yöneten insan azdır. Ama itiraf etmem lazım, Soner Canko’nun iş temposuna ayak uydurabilenler de çok fazla değil 🙂 etrafında çok iyi çekirdek bir ekip olmasının sebebi de bu sanırım.

30 Nisan 2020 günü Soner Canko’nun BKM’nin Genel Müdürlük görevinden ayrılması arkasında şu soruyu getiriyor; “Soner Canko şimdi ne yapacak?” Bu soru üzerine fikir yürütmek üstümüze vazife değil. BKM görevi net şekilde tanımlanmış bir kurumdu, hiç kimse bundan fazlasını beklemezken BKM’yi uluslararası bir markaya dönüştüren Canko ve ekibi oldu. Bu hikayenin detaylarını ilerleyen yıllarda kendisinden dinleyip ve okumayı bekliyorum.

Bu saatten sonra esas önemli soru; “Biz Soner Canko’yu nasıl yanımıza alırız” olmalı. Kendi adıma bu sorunun cevabını bildiğim için ben mutluyum.

Bir yanıt yazın